6 grudnia 2015

Jabłecznik bez tłuszczu



Dietetyczny jabłecznik z mąki pełnoziarnistej bez tłuszczu i bez cukru
(Osiem sporych kawałków lub 16 mniejszych- tortownica o średnicy 26cm)


To ciasto z jabłkami jest hitem moich wypieków w tym miesiącu. Jabłecznik jest bez masła, bez oleju, w ogóle bez dodatku jakichkolwiek tłuszczów i bez cukru, a smakuje IDENTYCZNIE jak jego klasyczny odpowiednik. Ciasto jest dietetyczne, więc można i bez najmniejszych wyrzutów zjeść go pół na raz ;)


Składniki:
550 g słodkich jabłek (4-5 małych sztuk)
165 g mąki pełnoziarnistej
100 ml mleka
3 jajka
1,5 łyżeczki sody
1/2 szklanki erytrytolu + 1 kopiasta łyżka słodzika ze stewii*
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczki mielonego kardamonu
szczypta soli

Przygotowanie:
Do miski wbijamy jajka, dodajemy słodziki, szczyptę soli i ucieramy mikserem przez 5 minut. Ważne jest, aby robić to długo, aby odpowiednio napowietrzyć ciasto. Masa będzie w trakcie ucierania zmieniać się i znacznie zwiększać objętość.
Jabłka (najlepiej czerwone- odmiana zimowa) obieramy, wykrajmy gniazda nasienne i kroimy w półksiężyce.
Do masy z jajkami dodajemy mleko, mąkę wraz z cynamonem, kardamonem i sodą. Całość miksujemy jeszcze chwileczkę, do całkowitego połączenia składników. Wyłączamy mikser i dodajemy 3/4 przygotowanych jabłek i delikatnie mieszamy łyżką.
Ciasto przelewamy do przygotowanej formy, na wierzch wykładamy pozostałe jabłka. Pieczemy 35- 40 minut w 180*C, do momentu kiedy patyczek włożony w środek będzie suchy. Wyjmujemy i czekamy aż ostygnie. Możemy przed podaniem posypać pudrem z erytrytolu.

* Jeżeli stosujecie biały cukier możecie dać go 1/2 szklanki zamiast słodzików, a na koniec posypać zwykłym cukrem pudrem.



Kaloryczność:
Całe ciasto ma 990 kalorii, a jeden kawałek (jeden z ośmiu) liczy sobie tylko 125 kalorii



Ciekawostki zdrowotne:

Erytrytol:
Wśród dostępnych słodzików moim faworytem jest erytrytol. Kupuję go w sieci sklepów Stokrotka, ale wiem, że można go również znaleźć w Carrefourze. Erytrytol jest prawdziwym hitem- nie niszczy zębów, nie podrażnia jelit, ma prawie zerowy indeks glikemiczny oraz zero kalorii. Jakby tego było mało pełni także funkcję antyoksydacyjną, dzięki czemu łączy się z wolnymi rodnikami i chroni w ten sposób organizm przed ich szkodliwym działaniem (czyli ma działanie antynowotworowe). Nie jest szkodliwy nawet w dużych ilościach, więc naprawdę polecam go z całego serca.

Cynamon:
Na temat cynamonu cejlońskiego oraz szkodliwości cynamonu powszechnie dostępnego w sklepach oraz o różnicy między nimi pisałam TUTAJ. Zapraszam do lektury.

16 komentarzy:

  1. idealne do popołudniowej herbaty!

    OdpowiedzUsuń
  2. A za mną właśnie chodzi jakieś ciasto z jabłkami... mniam:)

    OdpowiedzUsuń
  3. To we dwie zjadłybyśmy to ciacho od razu całe :D :D

    OdpowiedzUsuń
  4. A ta mąka pełnoziarnista to ma być pszenna czy żytnia???

    OdpowiedzUsuń
  5. A czy mogę poslodzic ksylitolem i ile go dodać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, że tak :) Należy dać pół szklanki ksylitolu zamiast słodzików.

      Usuń
  6. A jeśli chciałabym użyć samej stewii to ile jej dać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko zależy od tego czy chcesz dodać słodzik ze stewią (biały proszek) czy czystą stewię (w formie liści). Jednak w obu przypadkach wydaje mi się, że smak może się nieco zmienić. Jeżeli używasz słodzika ze stewią to troszeczkę mniej niż pół szklanki.

      Usuń
  7. Dziś robiłam po raz pierwszy i jestem zachwycona :) Rewelacyjny smak :) jako słodziku użyłam ksylitol bo akurat miałam, ale i tak jest zdrowo i pysznie :)
    POLECAM!!!!!

    OdpowiedzUsuń